👈 فروشگاه فایل 👉

انتخاب،‌انتصاب و تغيير مديران و تجارب كشورهاي مختلف

ارتباط با ما

... دانلود ...

انتخاب،‌انتصاب و تغيير مديران و تجارب كشورهاي مختلف

مقدمه:

مفهوم شايسته سالاري به اجمال، شناسايي، گزينش، جلب و جذب مداوم نيروها و سپس فراهم كردن زمينه‌هاي اعمال مديريت حسب توانمندي‌هايشان است. در جوامعي كه در آن روابط بر ضوابط و توارث بر اكتساب فايق است، شايسته سالاري در هاله‌اي از ابهام قرار دارد. تمشيت امور به دست افراد، صرفاً بر شايستگي استوار نيست، بلكه عوامل عديده‌اي كه ذاتي و اكتسابي افراد نيست، دراين ميان دخيل مي‌شود.

در سطوح مديريتي، چون وظايف مديران، همانند مشاغل مجريان چندان ساختار يافته نيست، شناسايي افراد شايسته امري بسيار مشكل و پيچيده است. در بسياري از زمينه‌ها، وضعيت كاري مديران متأثر از عوامل مهار ناپذير است. معمولاًمديران از فرصت‌ها و برخورداري‌هاي شغلي، ‌قدرت و ثروت بهره‌مندند. در نتيجه امكان تفوق روابط بر ضوابط بيشتر است. لذا اولين و مهم‌ترين گام در شايسته سالاري، شايسته خواهي است. اين موضوع ، سالهاست كه در كشورهاي غربي در حال پيگيري است. البته بايد توجه داشت كه ‌شايسته سالاري در تمامي سطوح، در حال پيگيري است و محدود به سطح مديران نمي‌شود. آنچه مهم است اينكه شايسته سالاري بايد از بالاترين سطح آغاز گردد. صلاح و فساد هر جامعه‌اي دردست رهبران آنهاست،‌آن چنان كه اميرالمؤمنين علي عليه السلام مي‌فرمايند: الناس علي دين ملوكهم.

شايسته سالاري موضوعي است كه تصور آن موجب تصديق آن مي‌باشد. حكومت انبياء، اوليا وصلحاء همه وهمه درهمين راستا بوده است. لذا اين اصل در ادبيات ديني تأييد و تأكيد شده است. پيامبر عظيم الشأن صلي الله عليه وآله در روايتي فرموده‌اند: « من استعمل عاملا من المسلمين و هو يعلم ان فيهم من هو اولي بذلك منه و اعلم بكتاب الله و سنة نبيه فقد خان الله و رسوله وجميع المسلمين » اگر فردي، مسلماني را براي كارهاي حكومت منصوب نمايد و بداند كه در جامعه فردي لايق‌تر و عالم تر از او به دين وجود دارد، همانا به خداوند و رسول او و بر همه مسلمين خيانت كرده است.

در جامعه امروز ما، اساساً انقلاب اسلامي و حركت عظيم ديني مردم براي محو حكومت طاغوت و استقرار حكومت صالحان بوده است. اين خود مؤيد شايسته‌خواهي در سطح جامعه و اقشار مختلف مردم مي‌باشد. همچنين دربيانات امام رحمه الله عليه و مقام معظم رهبري ارشاداتي در اين زمينه به كرات صورت گرفته است كه در آنجا به معيارهاي كارگزاران شايسته و ... نيز اشاره شده است. نهايتاً اينكه يكي از مهمترين شعارهاي رياست محترم جمهور در طول چند سال اخير، پرداختن به اصل شايسته سالاري است. به همين منظور يكي از طرح هاي برنامه تحول در نظام اداري به اصلاح نظام هاي مديريتي و تهيه و تدوين طرح نظام انتخاب و انتصاب مديران با هدف ايجاد نظام شايسته سالاري و ثبات در مديريتها، پرداخته است.

فهرست مطالب

پيش‌گفتار…………3

1) مقدمه:......... 4

2) وضعيت راهبردي نظام شايسته سالار........... 5

اهداف:.......... 7

ويژگي‌هاي نظام شايسته سالاري مطلوب............. 8

روند مطلوب انتخاب و انتصاب مديريت.............. 12

ملزومات نظام انتخاب و انتصاب مديران........... 13

فرايند شايسته سالاري....................... 15

3) مديران شايسته در نظام جمهوري اسلامي ايران.... 20

1- جايگاه مديريت................. 20

2- ويژگي‌هاي شغلي و نقشهاي مديران....... 21

3- خصوصيات و ويژگي‌هاي فردي مديران........ 25

4-توانايي‌هاي مديران....... 30

5- مهارتهاي مديران........ 32

6- شايستگي‌هاي مديريتي........ 32

7- جمع‌بندي.............. 35

8- كشف متغيرهاي انتخاب و پرورش مديران درايران...... 36

4- مطالعات تطبيقي...... 41

شيوه استخدام و ارتقاء در فرانسه............ 41

شايسته سالاري در ژاپن.......... 44

شيوه استخدام و ارتقاء در انگليس........ 46

نظام استخدام و ارتقا در آمريكا...... 55

نظام شايسته‌سالاري در كره جنوبي...... 58

5)جداول:........ 61

6)منابع:............ 75

👇محصولات تصادفی👇

حرفه حسابرسي پاورپوینت معماری سبز بررسی میزان جیوه در ماهیها طرح توجیهی ادوات کشاورزی دیسک افست دانلود طرح آچار لوله گیر در سالیدورک