👈 فروشگاه فایل 👉

نقش توبه در سقوط مجازات

ارتباط با ما

... دانلود ...

نقش توبه در سقوط مجازات

بخشی از متن اصلی :

مقدمه

فصل اول: مباحث عمومي و مبنايي

1-1- تعريف توبه

1-1-1- تعريف لغوي

1-1-2- تعريف اصطلاحي توبه

1-2- احكام و شرايط توبه

1-2-1- شرايط پذيرش توبه 5

1-2-1-1- عدم پذيرش توبه اي از افراد

1-2-1-1-1- مشرف به موت

1-2-1-1-2- كفار

1-3- آثار توبه

1-3-1- آثار ثبوتي توبه

1-3-2- آثار اثباتي توبه

1-3-2-1- سقوط مجازات

1-3-2-2- قبول شهادت

1-3-2-3- عفو امام

1-4- كيفيت احراز توبه با ملاحظه قواعد عمومي

1-4-1- علم قاضي و توبه

1-4-1-1- توبه قبل از علم قاضي

1-4-1-2- توبه بعد از علم قاضي

1-4-2- مرور زمان و توبه

1-4-2-1- تبيين موضوع

1-1- تعريف توب

تعريف لغوي

توبه از ماده «توب» مي‌باشد: «توب‌»، «توبه» «متاب» همه به معني رجوع و برگشتن مي‌باشد. در قاموس و صحاح و اقرب الموارد ، قيد معصيت را اضافه كرده و گفته‌اند: رجوع از معصيت ولي رجوع مطلق صحيح است زيرا اين درباره خداي تعالي نيز بكار رفته و در او رجوع از معصيت معني ندارد. معناي توبه در زبان فارسي اگر چه تفاوتي با معناي توبه در زبان اصلي خويش ندارد ولي با عنايت به توانايي‌ها و چگونگي دستور زبان فارسي مشتقات بسياري از آن در فارسي ساخته و امروزه كاربرد بيشماري دارند.

مصادر مركبي چون «توبه دادن» «توبه شكستن» «توبه كار» «توبه كردن» از آن جمله‌اند. در اين زبان از همين ريشه حاصل مصدر «توبه‌گري» و «توبه كاري» به كار برده مي‌شود.

در شعر و ادب عرفاني فارسي زبانان توبه از واژه‌هاي پربسامدي است كه در آثار ادباء و شعراء از قرون نخستين تا امروز جلوه مي نمايد.

- تعريف اصطلاحي

بر اساس تعريفي كه از توبه به عمل آمده است توبه عبارت است از «بازگشت از گناه و پشيمان شدن از نافرماني خدا» اركان اصلي آن سه چيز است: 1) علم به اينكه در گذشته نافرماني خدا نمود. 2) پشيمان شدن از آن عمل 3) تصميم به ترك آن در آينده و جبران گذشته. ترمينولوژي توبه را به ندامت از گناه دانسته است . بديهي است صحبت از گناه و نافرماني خدا و پرداختن به موضوعاتي نظير آثار ثبوتي گناه مثل عذاب اخروي و . . . در علم حقوق شايد وجهي نداشته باشد. با اين همه مشاهده كرديد در تعاريف فوق از چنين واژه‌ ها و عباراتي استفاده شده است كه نشان دهندة‌ تأثيرپذيري حقوق وضعي از حقوق اسلامي در اين مورد است.

این فایل به همراه چکیده ، فهرست مطالب ، متن اصلی و منابع تحقیق با فرمت word ، قابل ویرایش در اختیار شما قرار می‌گیرد.

تعداد صفحات :74

👇محصولات تصادفی👇

شبیه سازی کنترل سرعت موتور DC بدون جاروبک (BLDC) در نرم افزار متلب تحولات دوران كودكي دانلود مقاله پیرامون مالیات عینک طراحی شده در سالیدورک - طرح 6 شیپ فایل آبراهه های استان گیلان